Бібліотека як центр формування медіакультури


Під медіакультурою треба розуміти такий рівень інформаційної підготовки, який дозволяє людині не тільки вільно орієнтуватися в потрібному інформаційному середовищі, а й брати участь у його формуванні та перетворенні, сприяти інформаційним контактам.
      На сучасному етапі розвитку людства бібліотека є органічною частиною інформаційного середовища суспільства. До інформаційних ресурсів додаються комп'ютери та використання мережі Інтернет, що збагачує її фонди світовими інформаційними ресурсами. Однією з головних функцій сучасної бібліотеки  є формування інформаційної культури читачів, яка включає не тільки традиційну бібліотечно-бібліографічну культуру, а й уміння оперувати інформацією з використанням сучасних комп'ютерних засобів, тобто поєднує традиційний бібліографічний інструментарій з комп'ютерними засобами.    

      Процес формування інформаційної культури є комплексним і має здійснюватися в бібліотеці у взаємозв'язаних напрямах:
1) робота з удосконалення комплектування та розкриття бібліотечних фондів; 
2) систематичне вивчення динаміки інформаційних потреб читачів, особливо пов'язаних із ціннісно-орієнтаційною, пізнавальною, виробничою діяльністю; 
3) створення комфортних умов для задоволення інформаційних потреб читачів; 
4) вдосконалення роботи по підвищенню рівня бібліотечно-бібліографічних та інформаційно-комп'ютерних знань; 
5) популяризація та реклама інформаційних послуг бібліотеки серед читачів. 
     Таким чином, уся діяльність бібліотеки направлена на підвищення інформаційної освіти. Інформаційна грамотність та її розповсюдження серед користувачів бібліотеки передбачає: ознайомлення читачів з можливостями та інформаційно-документальними ресурсами бібліотеки; виховання довірливого ставлення до неї; бажання стати її постійними відвідувачами; формування в читачів знань про основні інформаційні джерела та навичок їх використання; формування навичок у сфері бібліотечно-бібліографічних та інформаційно-комп'ютерних знань; ознайомлення з інформаційними послугами бібліотеки та її  провідними книгосховищами світу, архівами, музеями, центрами інформації та документації, існуючими інформаційними системами, віртуальними бібліотеками глобальної комп'ютерної мережі; можливостями використання інформаційних ресурсів за межами бібліотеки; навчання читачів користуванню інформаційно-пошуковою системою (ІПС) у традиційному та автоматизованому режимах; їх ознайомлення з методами аналітико-синтетичної обробки документів і переробки інформації. 
Діалогова форма спілкування є найбільш ефективною формою взаємодії бібліотекаря і читача. Індивідуальне консультування має бути основним у роботі з читачами. Крім того інформаційна освіта читачів теж має неабияке значення в процесі виконання їх запитів, адже читач виявляє особисту зацікавленість у сприйманні інформації. 
Таким чином, довідково-бібліографічне обслуговуваня можна використовувати як базову форму інформаційного навчання, під час якого проходить засвоєння читачем основ бібліографічної, інформаційної грамотності, закріплення навичок самостійного пошуку літератури. У всьому світі шкільні бібліотеки дуже різні: одні – відомі, інші тільки починають формуватися. Шкільні бібліотеки можуть виглядати по-різному, але вони мають на меті одне – допомагати дітям розвиватися, готувати їх до дорослого життя. Сьогодні дедалі більше бібліотек трансформуються: звичні для нас друковані видання переводяться у електронний формат; змінюються функції самих бібліотек. Це вже не просто місце для читання, а простір, де можна разом навчатися, спілкуватися, дружити. 
Сучасна шкільна бібліотека – це місце, де учні можуть знайти різні джерела інформації та  з корисно провести вільний час і долучитися до культурного та суспільного життя школи.
     На початку 2017/2018 навчального року в рамках соціальної програми «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації», яка має за мету забезпечити рівний доступ до якісної освіти дітям з особливими потребами, і реалізувалася в області благодійним фондом Порошенко М. разом із Міністерством освіти і науки, за підтримки і сприяння облдержадміністрації та райдержадміністрації в КЗ «Опорний заклад загальної середньої освіти «Престиж» ГМР облаштовано медіатеку, де школярі, учителі, батьки - користувачі бібліотеки можуть якісніше задовольнити свої інформаційні потреби. Архітектурно-дизайнерський проект медіатеки включає в себе новий більш доступний простір, вирізняється комфортним дизайном та має більш широкий спектр послуг. Медіатека оснащена комп’ютерами, які мають доступ до інтернету, ксероксом, принтером та телевізором, який дозволяє використовувати його як екран для демонстрації різноманітних бібліотечних продуктів. Медіатека приваблює школярів, бо саме тут у зручному та естетично довершеному середовищі, вони можуть читати, спілкуватися, проводити вільний час, виконувати домашні завдання, навчатися та отримувати нову інформацію (додаток 1). Розроблено і впроваджується проект «Створення медіатеки сучасного навчального закладу» (додаток 2).

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.