Вплив традиційних та електронних засобів інформації на формування медіакультури читача



Реалізовуючи основну стратегічну мету, для нашої бібліотеки залишається пріоритетним: розвиток особистості, здатної самостійно і вільно мислити й діяти в умовах інформаційного суспільства; формування в дітей сучасного світогляду; розвиток творчих здібностей і навичок самостійного пізнання, самоосвіти і самореалізації особистості; виховування покоління, здатного ефективно працювати і навчати протягом життя. 
Отже, освіченість, інтелект, творчий потенціал особистості стануть провідною силою в інформаційному суспільстві. Це передбачає свободу пошуку, отримання і передачу інформації та різних ідей.
Сьогодні важко уявити роботу медіатеки без використання інформаційно-комунікаційних технологій. З власного досвіду і досвіду колег, можу стверджувати, що саме ІКТ допомагають зробити бібліотеку сучасною, актуалізувати її інформаційний простір, трансформувати в інформаційний, соціокультурний центр - центр знань та нових технологій.
         Використання  ІКТ у роботі медіатеки школи дає можливість:
·         розширити спектр бібліотечних послуг і надати доступ до електронних ресурсів;
·        створювати власні цифрові ресурси та інтегрувати бібліотечні продукти й послуги в     інформаційно-освітній простір школи;
·        підтримувати веб-сторінку шкільної медіатеки на сайті школи;
·        цікаво та ефективно популяризувати книги й читання;
·        формувати інформаційну компетентність учасників освітнього процесу.
       Спектр використання інформаційних технологій найрізноманітніший, але головне завдання шкільної бібліотеки полягає в тому, щоб застосування комп’ютера було спрямовано на всебічний розвиток особистості здобувача освіти й розкриття його творчих здібностей. Шкільна медіатека нашого закладу забезпечує доступ до інформаційних ресурсів, відіграючи важливу роль у розвитку інформаційної грамотності та культури своїх користувачів. Саме наявність у бібліотеці сучасних комп’ютерних технологій дає їй можливість вийти на певний рівень інформації. У медіатеці встановлено три комп’ютери та три ноутбуки із підключенням до мережі Інтернет, сканер, принтер, створено блог-сторінку бібліотеки «Бібліотечна скарбничка». Веб-сторінка шкільної медіатеки значно розширює можливості бібліотеки, робить її ближчою до читачів і користувачів. Учні з цікавістю переглядають презентацію шкільної бібліотеки. Блог «Бібліотечна скарбничка» - це обличчя нашої бібліотеки у глобальній мережі. Він не тільки представляє нас, нашу роботу, головне його завдання – залучити до нас нових читачів. На сьогоднішній день загальна кількість переглядів сторінки становить 7438. 
        У медіатеці створено електронну базу даних підручників та художньої літератури. Автоматизація та впровадження нових інформаційних технологій дозволили бібліотеці розширити і сферу послуг. Разом із традиційними бібліотечними послугами бібліотека має можливість надавати сервісні послуги: відправлення або прийняття повідомлень електронною поштою, користування послугами інтернету, пошук інформації у всесвітній мережі на замовлення, запис інформації на флешку, друкування на принтері, сканування, копіювання. Учні мають можливість готувати реферати, створювати презентації, користуватися хмарними технологіями. Основним завданням медіатеки закладу залищається не тільки забезпечення можливостей доступу читачів до інформаційних ресурсів, а й виховання інформаційної культури. Цього можна досягти різними формами роботи. Так, у медіатеці працює гурток "Медіакультура", завданням якого є ознайомлення школярів із специфікою та особливостями функціонування в соціумі сучасних засобів масової інформації і комунікації – друкованих видань, преси, фотографії, звукозапису, радіо, кінематографу, телебачення, відео, комп’ютерних технологій, зокрема інтернету, стимулювання використання отриманих знань і вмінь у навчально-пізнавальній, зокрема художній, діяльності, а також під час змістовного й естетично забарвленого дозвілля. Сприяти професійній орієнтації школярів у розмаїтті сучасних професій, пов’язаних із індустрією ЗМІ.  
         Подолати проблеми залучення дітей до читання допомагає тісна співпраця з іншими бібліотеками міста. Шкільна бібліотека плідно співпрацює з Гуляйпільською бібліотекою для дітей, де щорічно проводиться ІІ відбірковий етап Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія», серед 6-х - 7-х класів шкіл міста. Цього року наш учень Тарасенко М. посів ІІ місце серед учнів 6-х класів.
Однією із форм роботи шкільної бібліотеки є організація тематичних полиць, створення віртуальних виставок (додаток 4), книжкових інсталяцій. Так, у 2017 році  науково-методичний журнал «Шкільний бібліотекар» проводив конкурс «Креатив у шкільній бібліотеці», де шкільний бібліотекар Трошина Г.М. визнана переможцем у номінації «Книжкова інсталяція у шкільній бібліотеці». Також проводяться індивідуальні та групові заняття з формування комп’ютерної грамотності, бібліотечні уроки з використанням презентацій. Про всю роботу медіатеки можна дізнатися на блозі «Бібліотечна скарбничка» у розділі "Новини". Широке впровадження інформаційно-комунікаційних технологій забезпечує повноту й оперативність бібліотечно-інформаційного обслуговування різних вікових категорій читачів. Задоволення цих потреб допомагає правильно спрямувати процес спілкування учнів з комп’ютером. Саме через спілкування з комп’ютерними інформаційними системами в бібліотеці користувач розуміє роль інформації та інформаційних технологій у житті людини.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.